Sedir

İğne yapraklı ağaç türlerinden olan sedir, sadece Torosların batısında yetişen bir ağaç türüdür. Eşsiz özellikleri arasında; ısı ve neme dayanıklı olması, bakteri üretmemesi, bulunduğu ortamda haşarat barındırmaması ve 1 cm3'ünde 1500 adet boş hava keseciği barındırması ile bilinen sedir ağacı,bu sebepten dolayı en doğal yalıtkan maddelerden biridir. Ayrıca kolay işlenmesi ve kendine özgü çok hoş bir kokusu olması nedeni ile sauna yapımında tercih edilir.
 

Çam

Sauna imalatında kullanılan en yaygın ağaç türüdür. Çam bol bulunması hızlı büyümesi, kolay işlenmesi ve ekonomik olması nedeniyle tercih edilir.
Sauna, Finlandiya'dan dünyaya yayılan bir banyo türüdür, dolayısı ile Finlilerin, Finlandiya'da yetişen çam ağaçlarını kullanması çok normaldir. Bu sebepten dolayı en iyi sauna'nın Fin çamından yapıldığı konusundaki inanış yanlıştır.
   

 

Göknar (Köknar)

İğne yapraklı ağaçlar, ailesinden olup, ülkemizde bol yetişmesine rağmen, sauna imalatına yönelik Göknar çok az yetişmektedir. Sauna imalatı için ideal bir ağaçtır.

   

Ladin

Bu ağaçta iğne yapraklı ağaçlar familyasındandır. Özellikle Baltık ülkesinde yaygın olarak kullanılır. Sauna imalatı için uygun bir türdür.

  

Ayous

Tropikal iklimde yetişen bir ağaç türü olup, saunada, sauna aksesuarında ve oturma gruplarında kullanılan, işlemesi kolay, yumuşak ve güzel görünümlü bir ağaçtır.